• A-
  • A
  • A+
Perşembe, 03 Ekim 2013 12:58

Çocuk ve Resim

Yazan 
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Çocuk, çizdiği resimler aracılığıyla iç dünyasını, bilinçdışı isteklerini, duygularını aktarır. Resim, çocuğun kendi duygu ve düşüncelerinin bir ürünü olduğu için okulöncesi dönemde çok önemlidir.Çocuk resmi ,çocuğun zihinsel-duyumsal-devimsel gelişim evrelerine bağlı olarak onun iç dünyasındaki gizli duygularını yansıtır, yaşanmış bir deneyimini anlatır. Başka bir deyişle resim yapma çocuğa kendisini ifade etme olanağı sağlar. Bu yüzden de çocuk psikolojisinin vazgeçilmez aracıdır.

4-6 yaş grubu çocuklarda insan resmi önemli hale gelir. Bu dönemde çocuklar kendilerinin, anne-babalarının, kardeşlerinin ve kendilerine anlamlı gelen diğer kişilerin resimlerini yaparlar.Çocuğun resimlerinde görülen kişilerarası ilişkiler, kendine bakışınıda yansıtır.Özellikle çocukların çizdikleri aile resimleri çocuğun , ailesindeki diğer bireylere karşı tutumunu , aile içindeki rolünü , kendini aile içinde nasıl algıladığını ve yetişkinlerle arasında olan problemleri çözme biçimini ortaya koyar. 

Çocuk resimleri bize konu ve figür seçiminde rol oynayan kültürel ve sosyal belirleyicileri de değerlendirme olanağı verir. Sosyalleşme sürecinde olan çocuğun hayatında ailenin yeri büyüktür.Çocukların çizdikleri aile konulu resimler, içinde yaşanılan sosyal çevrenin çocuk üzerindeki etkilerin belirlenebilmesinde araç olarak kullanılabilir. Yaptığı resimlerde bulunduğu çevrenin özelliklerini veya bulunmak istediği yeri çizebilir. Çocuk bu süreçte, yaşantılarını kullandığı renk ve biçimlerle resimlerinde ifade eder.Çocukların yaptığı aile konulu resimlere bakılarak cinsiyet farklılıkları,aile bireylerinin sosyal etkileşimleri , sosyokültürel farklar, davranış problemleri vb. gibi birçok konu gözlemlenebilir.

Ailenin ve resmin çocuğun dünyasındaki önemli yerinden dolayı , çocuğun içinde yaşadığı sosyal çevrenin etkilerinin ve davranış problemlerinin belirlenmesinde resmin araç olarak kullanılabileceği düşünülmüştür.

Kaynak: Mutlu Hacıosman

Psk. Ayça Bilgin Oktay

Okunma 4162451 defa
Super User

Donec sed odio dui. Maecenas faucibus mollis interdum. Aenean eu leo quam. Pel-lentesque onare sem lacinia quam venenatis vestibulum. maecenas faucibus mollis interdum. Website: smartaddons.com

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

İletişim